Hialuronidaza – rozpuszczanie kwasu hialuronowego

Dowiedz się więcej o zabiegu

Hialuronidaza – rozpuszczanie kwasu hialuronowego

Hialuronidaza to substancja występująca naturalnie w przyrodzie. Jest ona enzymem, czyli związkiem katalizującym (przyspieszającym) przebieg reakcji chemicznych. W tym przypadku zadaniem enzymu jest przyspieszanie hydrolizy (rozpadu pod wpływem wody) kwasu hialuronowego. 

Hialuronidaza ma spore znaczenie biologiczne – produkowana przez bakterie ułatwia im atakowanie komórek, natomiast w przypadku plemników ułatwia przeniknięcie do komórki jajowej. Enzym ten występuje także w jadach zwierząt – m.in. żmii oraz owadów błonkoskrzydłych (np. os i pszczół). W farmacji hialuronidaza wykorzystywana jest jako „czynnik rozprzestrzeniający”, umożliwiający przenikanie do wnętrza komórek np. środków leczniczych. Od pewnego czasu stosuje się ją również w medycynie estetycznej, właśnie ze względu na jej zdolność do rozbijania wiązań, tworzonych przez kwas hialuronowy z wodą.

Na czym polega zabieg?

Aby zrozumieć działanie enzymu w zabiegach iniekcyjnych, trzeba wrócić do samej idei zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Po aplikacji ma on zdolność do wiązania wody, dzięki czemu staje się w miarę trwałym „wypełniaczem” – pozwalającym na uzyskanie efektu redukcji zmarszczek bądź wypełnienia utrzymującym się od kilkunastu miesięcy do kilku lat (w zależności od miejsca aplikacji). Jeśli jednak w wyniku podania zastrzyków z kwasu hialuronowego dojdzie do powikłań bądź efekty iniekcji będą niezadowalające dla pacjenta, wówczas sposobem na usunięcie niechcianych konsekwencji zabiegu okazuje się właśnie aplikacja hialuronidazy. Zabieg polega na wstrzyknięciu enzymu w te same miejsca, w której wcześniej zaaplikowany został kwas hialuronowy, w celu przyspieszenia rozpadu.

Dla kogo zabieg?

Zabieg jest dla wszystkich osób, które chcą skorygować efekt po wcześniejszym wypełnieniu lub go cofnąć, a także dla osób, u których wystąpiły powikłania po zabiegu wypełnienia jak migracja kwasu, hiperkorekcja, zatkanie światła naczynia. 

Jak wygląda zabieg?

Aplikacja hialuronidazy ma formę zastrzyków, których podanie poprzedzone jest zastosowaniem znieczulenia miejscowego – a więc dokładnie tak, jak w przypadku pierwotnie zaaplikowanego kwasu hialuronowego. Same zastrzyki z hialuronidazy nie powinny wywołać u pacjenta dyskomfortu większego, niż w przypadku podawanego wcześniej wypełnienia. Również ich liczba prawdopodobnie będzie zbliżona do liczby „ukłuć”, których pacjent doświadczył podczas aplikacji kwasu. 

 

Należy pamiętać, że ze względu na fakt, iż hialuronidaza obecna jest m.in. w jadzie owadów błonkoskrzydłych, osoby uczulone na jad os lub pszczół mogą mieć już w organizmie przeciwciała oddziałujące również na samą hialuronidazę! W takiej sytuacji aplikacja enzymu stwarza ryzyko wystąpienia u pacjenta intensywnej reakcji alergicznej, takiej jak po ukąszeniu owada, a więc mogącej prowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego (wymagającego natychmiastowej reakcji – jest to stan zagrożenia życia).

 

Efekty uboczne mogą dotyczyć również samego podania preparatu. Potencjalnie u pacjentów możliwe jest wystąpienie nawet objawów ogólnoustrojowych, w tym niedociśnienia bądź drgawek – należy mieć to na uwadze wprowadzając enzym do organizmu pacjenta.

Częstotliwość zabiegów

Ilość zabiegów jest uzależniona od ilości kwasu do rozpuszczenia. Zazwyczaj są to 1-3 zabiegi, w odstępach co 2 tygodnie. Po 2 tygodniach od ostatniego zabiegu podania hialuronidazy można wykonać zabieg podania kwasu hialuronowego. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nowy kwas może znacznie szybciej wchłaniać się, a efekty znacznie się skrócić. 

 

Przeciwwskazania

  • uczulenie na jad owadów błonkoskrzydłych (np. pszczoły, osy, szerszenie), białko bydlęce i owcze!!!
  • okres ciąży i karmienia piersią
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
  • nieunormowana cukrzyca, epilepsja
  • stany zapalne i infekcje skóry (opryszczka, rany itp.)
  • czas menstruacji (zwiększona wrażliwość na ból)
  • choroby nowotworowe, autoimmunologiczne, wirusowe zapalenie wątroby
  • leczenie retinoidami, izotretinoiną (Izotek, Roaccutan, itp.) do 6 miesięcy po zakończonej kuracji

Skutki uboczne

 

Skutki uboczne podania hialuronidazy są najczęściej niewielkie i niezagrażające zdrowiu – ale jednak się zdarzają. Zazwyczaj wiążą się z reakcją skóry na wstrzyknięcie substancji (opuchlizna nierównomierna, zaczerwienienie, siniaki i krwiaki, swędzenie bądź pieczenie w miejscu wkłucia). Zwykle bardzo szybko mijają. Rzadkie powikłania to objawy grypopochodne, silne reakcje zapalne, infekcje (np.opryszczka), reakcja alergiczna, wstrząs anafilaktyczny, nadwrażliwość (przeczulica) w miejscu iniekcji, guzki, guzy, ropnie, porażenie nerwu twarzowego. W przypadku zatajenia alergii na jad owadów błonkoskrzydłych (np. pszczoły, osy, szerszenie), białko bydlęce i owcze może dojść do powikłań zagrażających życiu!! W przypadku niepokojących objawów należy bezzwłocznie skontaktować się z osobą wykonującą zabieg.

error: Zakaz kopiowania tekstów.