Peelingi chemiczne – kwasy medyczne

Dowiedz się więcej o zabiegu

Peelingi chemiczne – kwasy medyczne

Peelingi chemiczne nazywane kwasami są bardzo popularnymi zabiegami w gabinetach kosmetycznych. Prawidłowo dobrane potrafią przynieść doskonałe efekty terapeutyczne. Towarzyszy im stan zapalny o kontrolowanym przebiegu.  Obecnie częściej stosuje się peelingi wieloskładnikowe, które są mieszaniną kwasów o niższych stężeniach zamkniętych w nośnikach. Takie peelingi łagodniej działają na powierzchnię skóry, a osiągany efekt jest lepszy.  Moc kwasu zależy od rodzaju substancji, stężenia.

 

Wskazań do tego rodzaju zabiegów jest bardzo dużo, m.in.: zmiany barwnikowe (usuwanie przebarwień kwasami pozwala pozbyć się plam pozapalnych, plam soczewicowatych, ostudy i nierównomiernego kolorytu skóry),  uszkodzenia związane z wiekiem (zmarszczki, skóra atroficzna, brak jędrności),  blizny, w tym rozstępy skórne,  trądzik różowaty,  trądzik (zaskórnikowy, zaskórnikowo-krostkowy lub zaskórnikowo-grudkowy).

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na usunięciu martwego naskórka za pomocą działania substancji chemicznych nałożonych na skórę. Są to odpowiednio przygotowane mieszanki, które mają za zadanie poprawić jakość i kondycję skóry. Przygotowanie do zabiegu polega na stosowaniu preparatów z niskim stężeniem kwasów na 1-2 tygodnie przed zabiegiem. Pomoże to w zmniejszeniu ryzyka powikłań i polepszy efekty zabiegów. Mężczyźni przed poddaniem się zabiegowi peelingu chemicznego powinni się ogolić (dzień przed zabiegiem). 

 

Efekty po peelingu chemicznym nie są widoczne od razu. Zabiegi zazwyczaj wykonuje się w serii. Trzeba przeprowadzić od 4 do 6 zabiegów w odstępach od 7 dni do 4 tygodni. Zaleca się łączenie kwasów z peelingiem kawitacyjnym, w celu spotęgowania efektu. 

Dla kogo zabieg?

Zabieg ten jest szczególnie polecany dla osób zmagających się z trądzikiem, przebarwieniami czy bliznami potrądzikowymi. To dlatego, że używane podczas stosowania peelingu chemicznego substancje mają właściwości osuszające, zmniejszają nadmierne wydzielanie sebum oraz zwężają pory. 

 

Ale również kwasy sprawdzą się przy problemach związanych z szarym i ziemistym kolorytem skóry, przy drobnych zmarszczkach mimicznych, utrata nawilżenia, utrata elastyczności skóry, niedoskonałości, oznaki fotostarzenia.

Jak wygląda zabieg?

Zanim przystąpimy do zabiegu, konieczna jest rozmowa i wykluczenie przeciwwskazań oraz poinformowanie pacjenta, jak będzie przebiegał zabieg oraz jak skóra może reagować w trakcie i po zabiegu. Równie ważne jest zaplanowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry po peelingu chemicznym z uwzględnieniem preparatów z filtrami UV. 

 

Po oczyszczeniu skóry i jej zdezynfekowaniu, na które nakładany jest preparat kwasowy, wcześniej dobrany do potrzeb skóry. Długość trzymania kwasu jest rożna dla poszczególnych preparatów. 

Częstotliwość zabiegów

 

Powinno wykonać się minimum 4-8 zabiegów, w odstępach od 7 – 28 dni, w zależności od problemu i zastosowanego preparatu. Dla podtrzymania efektów warto również wykonywać zabiegi ‘przypominające’ (utrwalające efekty) kilka razy w roku zależnie od potrzeb i kondycji skóry. Trzeba jednak pamiętać że zabiegi te wykonujemy głównie w sezonie jesienno – zimowym. 

 

Przeciwwskazania

  • okres ciąży i karmienia piersią
  • nieunormowana cukrzyca, epilepsja
  • stany zapalne i infekcje skóry (opryszczka, rany itp.)
  • choroby nowotworowe, autoimmunologiczne, wirusowe zapalenie wątroby
  • nadwrażliwość na składniki aplikowanych preparatów, alergia
  • aktywna opryszczka, czyli zmiany wirusowe,  
  • zmiany grzybicze,  
  • ciężkie postaci trądziku (torbiele ropne) – wymagają wcześniejszej terapii farmakologicznej, 
  • doustna terapia pochodnymi witaminy A – wymagana jest przynajmniej miesięczna przerwa, 
  • leczenie retinoidami, izotretinoiną (Izotek, Roaccutan, itp.) do 6 miesięcy po zakończonej kuracji
  • nowotwory skóry, w tym poddawanie się radioterapii,  
  • alergia na składniki preparatu,  
  • depilacja i peelingi (karencja 7 dni), 
  • stosowanie samoopalaczy i korzystanie z solarium, kąpieli słonecznych do 2 tygodni przed zabiegiem

Skutki uboczne

Skutki uboczne peelingów chemicznych są najczęściej niewielkie i niezagrażające zdrowiu – ale jednak się zdarzają. Zazwyczaj wiążą się z reakcją skóry na działanie substancji (opuchlizna nierównomierna, zaczerwienienie, swędzenie bądź pieczenie). Po zabiegu na powierzchni skóry może pojawić się łuszczenie skóry, zależne od rodzaju peelingu oraz reakcji osobniczej skóry. Zwykle bardzo szybko mijają. Rzadkie powikłania to objawy grypopochodne, silne reakcje zapalne, infekcje (np. opryszczka), reakcja alergiczna, wstrząs anafilaktyczny, nadwrażliwość (przeczulica), guzki, guzy, ropnie, poparzenie chemiczne. W przypadku niepokojących objawów należy bezzwłocznie skontaktować się z osobą wykonującą zabieg.

error: Zakaz kopiowania tekstów.