Toksyna botulinowa - botox

Dowiedz się więcej o zabiegu

Toksyna botulinowa - botox

Toksyna botulinowa pozwala uzyskać optymalne efekty podczas leczenia zmarszczek różnego typu tj. kurze łapki, lwia zmarszczka, zmarszczki poprzeczne czoła. Zastosowanie terapii toksyną botulinową pozwala zmniejszyć nadmierne napięcie mięśniowe, dlatego z sukcesem leczy przewlekłe migreny.

 

Iniekcja z toksyny botulinowej pomagają w modelowaniu twarzy oraz zabiegu korekty brwi.

 

Botox umożliwia uzyskanie nowego świeżego wyglądu. Zabieg pomoże Ci uzyskać pozytywny wyraz twarzy, ukryć zmęczenie i stres.

Na czym polega zabieg?

Toksynę botulinową podajemy domięśniowo. Jej działanie powoduje zahamowanie produkcji acetylocholiny odpowiedzialnej za przenoszenie sygnałów pomiędzy neuronami. W konsekwencji dochodzi do zupełnie bezpiecznego i odwracalnego procesu zaniku siły mięśniowej w płytce ruchu – zakończenia nerwowe nie wysyłają neuroprzekaźnika, natomiast mięśnie przestają się nadmiernie kurczyć, powodując zrelaksowanie mięśnia i wypłycenie zmarszczki.

Dla kogo zabieg?

Toksyna botulinowa jest kierowany do osób, które chcą wygładzić skórę twarzy, a także zapobiec pogłębianiu się zmarszczek mimicznych. Najlepsze rezultaty uzyskujemy u osób, u których zmarszczą nie została jeszcze utrwalona na skórze i działanie toksyny będzie typowo profilaktyczne. Zalecane jest wykonanie botoxu już około 25 roku życia.

Jak wygląda zabieg?

Iniekcja toksyny botulinowej jest zawsze poprzedzona konsultacją z kosmetologiem medycznym oraz dokładnym wywiadem. Ma to na celu zapewnienie klientowi maksimum bezpieczeństwa  dla jego zdrowia i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Kosmetolog dopasowuje odpowiednią dawkę toksyny botulinowej do potrzeb konkretnego klienta, w zależności od indywidualnych uwarunkowań. W przypadku pierwszego zabiegu stosowana jest zazwyczaj minimalna dawka uznawana za terapeutyczną. Botoks wprowadza się za pomocą mikroigły do mięśni usytuowanych tuż pod skórą. Zastrzyki z toksyny botulinowej są praktycznie bezbolesne.

Częstotliwość zabiegów

Zabieg wykonywany jest raz na 6 miesięcy. W przypadku potrzebnej korekty, wykonujemy ją maksymalnie do 2 tygodni od wykonanego zabiegu. Powyżej dwóch tygodni toksyna botulinowa może Nam już nie zareagować. Nowe zakończenia nerwowo-mięśniowe, powstrzymane w rozwoju w wyniku działania toksyny botulinowej, tworzą się w czasie od 4 do 12 miesięcy, dlatego pacjenci najczęściej cieszą się otrzymanym efektem przez około 4-7 miesięcy w przypadku zmarszczek. Na trwałość efektów ma również wpływ rodzaj użytego preparatu. Preparat Azzalure cieszy się dłuższym czasem działania niż produkt Botulax, którego efekty będą utrzymywać się w granicach 1 – 3 miesięcy. 

Czas rekonwalescencji

Zazwyczaj pacjent może natychmiast wrócić do normalnej aktywności. Należy jednak pamiętać, że przez 4 godziny po wykonanym zabiegu nie możemy pochylać głowy do przody, na boki i do tyłu, ani nie należy wykonywać gwałtownych ruchów. Zabronione jest również kładzenie się. Wynika to z tego, że botox po wstrzyknięciu dyfunduje i może przemieszczać się w inne partie. W sytuacji gdyby botox przemieścił się zbyt nisko łuku brwiowego mogłoby to spowodować opadającą powiekę i smutny wyraz twarzy. Należy przez 24 godziny po zabiegu botoksem nie podejmować bardzo dużej aktywności fizycznej i powstrzymać się od spożywania alkoholu do 3 dni po zabiegu! Wskazane jest aby w okresie 2 tygodni od dnia zastosowania zastrzyków z toksyny botulinowej nie ogrzewać ostrzykniętej okolicy i nie korzystać z sauny czy solarium. Niekiedy może wystąpić niewielki miejscowy obrzęk, który utrzymuje się nie dłużej niż 2 godziny. Bardzo rzadko po zabiegu botoksem pojawia się siniak, który goi się w ciągu kilku dni.

 

Przeciwwskazania

  • alergia/nietolerancja toksyny botulinowej typu A lub którykolwiek ze składników preparatu (występuje niezwykle rzadko); uczulenie na albuminę (to białko występujące w niektórych preparatach z botoksem); nadwrażliwość / uczulenie na białko jaja kurzego – w niektórych preparatach nośnikiem jest białko jaja kurzego
  • leczenie antybiotykami aminoglikozydowymi (streptomycyna, gentamycyna, neomycyna, inkomycyny, tetracycliny) – mogą współdziałać z toksyną i tym samym zwiększają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych
  • zaburzenia krzepnięcia krwi i leki rozrzedzające krew (także aspiryna) – zwiększają prawdopodobieństwo powstania siniaków w miejscach iniekcji igłą
  • leki na spastyczność (leki rozkurczowe)
  • choroby nowotworowe skóry
  • choroby płytki nerwowo-mięśniowej i zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
  • zespół Lamberta-Eatona, schorzenie neurologiczne miastenia gravis – grupy chorób nerwowo-mięśniowych polegająca na zaburzeniu transmisji nerwowo-mięśniowej
  • przewlekłe choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów) i układu sercowo-naczyniowego
  • choroby ALS (stwardnienie zanikowe boczne) i Alzheimer
  • rozległe i głębokie uszkodzenia skóry
  • aktywna infekcja skórna w miejscu podania preparatu, czynna opryszczka
  • grypa, przeziębienie czy ogólnie pogorszony stan zdrowia
  • leczenie retinoidami, izotretinoiną (Izotek, Roaccutan, itp.) do 6 miesięcy po zakończonej kuracji

Skutki uboczne

Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej jest bezpieczny i małoinwazyjny. Wśród miejscowych skutków ubocznych wymienia się głównie krwiaki w miejscu podania botuliny, obrzęk, bolesność, zbytnie obniżenie brwi lub zbyt duże ich uniesienie, a także nadmierne zwiotczenie mięśni (opadanie powieki, opadanie kącika ust). Wśród działań ogólnych wymieniane są przede wszystkim bóle głowy. W przypadku niepokojących objawów należy bezzwłocznie skontaktować się z osobą wykonującą zabieg.

error: Zakaz kopiowania tekstów.